Door Kewaunee High School Sports

Severin, Steinhorst take second at Papermaker

Kewaunee's Jack Severin and Logan Steinhorst started their seasons on a high note Saturday at the Papermaker Invitational Saturday in Kimberly.

 

Both wrestlers took second in their respective weight classes while Matt Wery, Max Severin, and Jason Reinke also reached the top six. The Storm finished in the top half of the field despite only wrestling 10 kids.

 

120

Matt Wery (2-2) placed 6th and scored 26.0 team points.

Round 1 - Matt Wery (Kewaunee) 2-2 received a bye () (Bye)

Round 2 - Matt Wery (Kewaunee) 2-2 received a bye () (Bye)

Round 3 - CJ Marek (Manitowoc Lincoln) 18-17 won by fall over Matt Wery (Kewaunee) 2-2 (Fall 0:25)

Consolation Bracket - Matt Wery (Kewaunee) 2-2 received a bye () (Bye)

5th Place Match - Trevor Schenzel (Merrill) 21-25 won by fall over Matt Wery (Kewaunee) 2-2 (Fall 1:05)

126

Max Severin (23-20) placed 6th and scored 27.5 team points.

Round 1 - Max Severin (Kewaunee) 23-20 won by fall over Logan Solecki (Ashwaubenon) 3-2 (Fall 2:00)

Round 2 - Max Severin (Kewaunee) 23-20 received a bye () (Bye)

Round 3 - Brady McConnell (Kimberly) 22-9 won by major decision over Max Severin (Kewaunee) 23-20 (MD 13-0)

Consolation Bracket - Max Severin (Kewaunee) 23-20 won by decision over Carter Greefkes (Grafton) 12-29 (Dec 6-2)

5th Place Match - Jonny Bieber (Marinette) 30-15 won by fall over Max Severin (Kewaunee) 23-20 (Fall 4:20)

132

Jack Severin (52-4) placed 2nd and scored 42.0 team points.

Round 1 - Jack Severin (Kewaunee) 52-4 received a bye () (Bye)

Round 2 - Jack Severin (Kewaunee) 52-4 won by fall over Daymian Seiser (Grafton) 1-4 (Fall 1:09)

Round 3 - Jack Severin (Kewaunee) 52-4 won by fall over Tristen Brewington (Merrill) 22-20 (Fall 3:30)

Championship Bracket - Jack Severin (Kewaunee) 52-4 won by decision over Demario Ford (Manitowoc Lincoln) 37-13 (Dec 5-0)

1st Place Match - Cody Minor (Ashwaubenon) 49-1 won by major decision over Jack Severin (Kewaunee) 52-4 (MD 10-1)

138

Logan Steinhorst (33-14) placed 2nd and scored 42.0 team points.

Round 1 - Logan Steinhorst (Kewaunee) 33-14 received a bye () (Bye)

Round 2 - Logan Steinhorst (Kewaunee) 33-14 won by fall over Daniel Fandler (Grafton) 13-17 (Fall 1:09)

Round 3 - Logan Steinhorst (Kewaunee) 33-14 won by decision over Jacob Woller (Merrill) 22-23 (Dec 5-2)

Championship Bracket - Logan Steinhorst (Kewaunee) 33-14 won by fall over Charlie Hart (Kimberly) 32-16 (Fall 1:37)

1st Place Match - Raistlin Lopez Lloyd (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) 44-8 won by decision over Logan Steinhorst (Kewaunee) 33-14 (Dec 7-3)

145

Nathan VanGoethem (32-16) placed 8th and scored 20.0 team points.

Round 1 - Nathan VanGoethem (Kewaunee) 32-16 won by decision over Brian Ball (Merrill) 2-3 (Dec 5-0)

Round 2 - Nathan VanGoethem (Kewaunee) 32-16 won by fall over Wyatt Miller (Berlin) 0-4 (Fall 1:59)

Round 3 - Eric Esser (Appleton North) 16-7 won by major decision over Nathan VanGoethem (Kewaunee) 32-16 (MD 11-3)

Consolation Bracket - Walker Bergene (Manitowoc Lincoln) 19-17 won by decision over Nathan VanGoethem (Kewaunee) 32-16 (Dec 12-6)

7th Place Match - Collin Schueler (Princeton) 15-10 won by decision over Nathan VanGoethem (Kewaunee) 32-16 (Dec 8-4)

160

Mason Jeanquart (16-25) placed 15th and scored 4.0 team points.

Round 1 - Yoshi Sesoko (Elkhart Lake-Glenbeulah/Howards Grove) 28-17 won by fall over Mason Jeanquart (Kewaunee) 16-25 (Fall 0:49)

Round 2 - Preston Morgan (Berlin) 39-7 won by fall over Mason Jeanquart (Kewaunee) 16-25 (Fall 1:13)

Round 3 - Jack Desens (Sun Prairie) 2-3 won by fall over Mason Jeanquart (Kewaunee) 16-25 (Fall 5:44)

Consolation Bracket - Jackson Schipper (Appleton North) 9-12 won by decision over Mason Jeanquart (Kewaunee) 16-25 (Dec 8-7)

15th Place Match - Mason Jeanquart (Kewaunee) 16-25 won by decision over Jameion Cross (Marinette) 0-5 (Dec 12-6)

182

Logan Kubetz (8-10) placed 11th and scored 16.0 team points.

Round 1 - Deiondre Williams (Kimberly) 26-22 won by tech fall over Logan Kubetz (Kewaunee) 8-10 (TF-1.5 2:58 (19-4))

Round 2 - Tye Bader (Dodgeland Juneau) 36-14 won by fall over Logan Kubetz (Kewaunee) 8-10 (Fall 0:50)

Round 3 - Logan Kubetz (Kewaunee) 8-10 received a bye () (Bye)

Consolation Bracket - Garrett Derleth (Berlin) 13-8 won by fall over Logan Kubetz (Kewaunee) 8-10 (Fall 1:59)

11th Place Match - Logan Kubetz (Kewaunee) 8-10 won by fall over Dominic Brown (Sun Prairie) 2-4 (Fall 2:44)

195

Jason Reinke (21-23) placed 6th and scored 29.5 team points.

Round 1 - Jason Reinke (Kewaunee) 21-23 received a bye () (Bye)

Round 2 - Jason Reinke (Kewaunee) 21-23 received a bye () (Bye)

Round 3 - Demetrius Davis (Appleton North) 25-19 won by fall over Jason Reinke (Kewaunee) 21-23 (Fall 3:20)

Consolation Bracket - Jason Reinke (Kewaunee) 21-23 won by fall over Chase Kurczek (Berlin) 3-3 (Fall 2:38)

5th Place Match - Zach Arent (Kimberly) 25-23 won by decision over Jason Reinke (Kewaunee) 21-23 (Dec 4-3)

220

Jacob VanGoethem (2-3) placed 11th.

Round 1 - Nathan Eichhorn (Grafton) 4-5 won by fall over Jacob VanGoethem (Kewaunee) 2-3 (Fall 0:26)

Round 2 - Brody Zahn (Coleman) 19-13 won by fall over Jacob VanGoethem (Kewaunee) 2-3 (Fall 0:17)

Round 3 - Jacob VanGoethem (Kewaunee) 2-3 received a bye () (Bye)

Consolation Bracket - Alex Romero (Kewaunee) 2-3 won by fall over Jacob VanGoethem (Kewaunee) 2-3 (Fall 1:22)

11th Place Match - Jacob VanGoethem (Kewaunee) 2-3 received a bye () (Bye)

220

Alex Romero (2-3) placed 10th and scored 19.0 team points.

Round 1 - Will Hammen (Kimberly) 4-1 won by fall over Alex Romero (Kewaunee) 2-3 (Fall 1:54)

Round 2 - Nathan Moynihan (Ashwaubenon) 38-7 won by fall over Alex Romero (Kewaunee) 2-3 (Fall 0:09)

Round 3 - Alex Romero (Kewaunee) 2-3 received a bye () (Bye)

Consolation Bracket - Alex Romero (Kewaunee) 2-3 won by fall over Jacob VanGoethem (Kewaunee) 2-3 (Fall 1:22)

9th Place Match - Edmund Collinsworth (Merrill) 3-2 won by fall over Alex Romero (Kewaunee) 2-3 (Fall 0:59)


Search Our Site

 

STURGEON BAY WEATHER

Sports Poll

Should the Super Bowl be moved to Saturdays in the future?
Add a Comment
(Fields are Optional)

Your email address is never published.

Newsletter

Sign up for our Daily Electronic Newspaper and/or our Shopping Show newsletter!

 

Get the latest news with our Daily Electronic Newspaper delivered to your inbox.

 

Get the latest updates for our Shopping Show delivered to your inbox every Friday.